Rakija ispod tezge
25/02/2009 23:58 - Administrator
Iako se na teritoriji grada skoro svako seosko domaćinstvo
bavi proizvodnjom i prodajom vina i rakije, nijedno nije
registrovano za obavljanje te djelatnosti.

U Odjeljenju za inspekcijske poslove Administrativne službe grada kažu da su inspektori više puta intervenisali vezano za prodaju alkohola u rinfuzi, ali u većini slučajeva te kontrole su bile obavljane u ugostiteljskim objektima.

"Da bi bila moguća prodaja alkohola, potrebno je da bude upakovan u originalno pakovanje, hermetički zatvoren i sa deklaracijom o kvalitetu i porijeklu proizvoda", kažu u Odjeljenju za inspekcijske poslove.

Novak Petraš, načelnik Odjeljenja za inspekcijske poslove u Administrativnoj službi grada, kaže da je ovoj pojavi nemoguće stati ukraj iako se radi o kršenju zakona.

"Ne možemo mi kontrolisati ukoliko neko na selu nekome proda litar rakije, tome je u današnje vrijeme nemoguće stati u kraj, jer je takav način privređivanja kod nas tradicionalna pojava", pojašnjava Petraš.

Da je prodaja vina i rakije učestala pojava svjedoče i natpisi pokraj kuća na kojima u većini slučajeva s ostavljenim brojem telefona piše "Prodajem rakiju". Čak su i oglasi u novinama puni oglasa "domaćih proizvođača" vina i rakije.

"Ukoliko vidimo takve vrste natpisa pored kuća, svraćamo kod prodavca i uništavamo alkoholno piće. Trenutno radimo kontrole ugostiteljskih objekata, gdje se dešava da se distribuiše alkohol u rinfuzi", ističe Petraš.

On dodaje da je prošle godine prema Tunjicama bio jedan slučaj kada su inspektori vidjeli natpis i pronašli "nelegalan podrum" pun rakije.

"Izvršili su kontrolu i uništili veću količinu alkohola", kazao je Petraš.

Međutim, mještani seoskog područja, a nerijetko i gradskog, na ove odredbe odmahuju glavom i tvrde da od sprovođenja tih zakona i kriterijuma ne može biti ništa. Kažu, držaće se "svog 'veselog stroja'" dok god budu mogli zarađivati mimo zakona.

"Za ispunjavanje ovih uslova potrebno je mnogo novca, kojeg ljudi koji se bave ovom djelatnosti nemaju. Proizvodnja rakije je tradicija i to mi je jedini izvor prihoda. Godišnje proizvedem oko 1.000 litara rakije koju prodajem tokom čitave godine i do sada nisam imao problema", kaže jedan od vlasnika kuće gdje je u dvorištu pisalo "Prodajem domaću rakiju".

On dodaje da je cijena ovog napitka, zavisno od godine kada je proizvedena, od sedam do 12 KM.

Miloš Komljenović, načelnik Odjeljenja za privredu Administrativne službe grada, kaže da je Zakon o vinu i rakiji precizirao uslove koje fizičko lice mora ispuniti da bi se bavilo proizvodnjom i prodajom ove vrste napitaka.

"Potrebno je da proizvođač ima objekte i prostorije koji ispunjavaju uslove, da bude opremljen sudovima i uređajima za proizvodnju, permantaciju kao i da posjeduje odvojene prostorije za čuvanje proizvedenih napitaka", naglašava Komljenović.

On ističe da nijedno lice ne smije prodavati alkoholna pića ukoliko nema odobrenje za rad.

"Proizvođači koji se odluče za proizvodnju rakije i vina moraju imati i uređaje za automatsko mjerenje izraženo u alkoholnim stepenima, a da bi distribuisali svoje proizvode, potrebno je da srazmjerno proizvodnji imaju i uređaje za punjenje", pojašnjava Komljenović.

Autor: Uroš Vukić
Izvor vijesti: Nezavisne
http://blusrcu.ba/index.php?page=news&op=readNews&id=99&title=Rakija-ispod-tezge