Ni ove godine, najvjerovatnije, neće biti klanjanja bajram-namaza među zidinama najznačajnije banjalučke džamije.Stručnjaci koji rade na gradnji Ferhadije u Banjoj Luci, odlučili su produžiti ovu građevinsku sezonu do 15. novembra kako bi u potpunosti iskoristili povoljne vremenske uvjete.
No, najvjerovatnije je da klanjanja bajram-namaza ni ove godine neće biti među zidinama najznačajnije banjalučke džamije, jer Medžlis Islamske zajednice Banja Luka smatra da se, s obzirom na vrijeme i trajanje ceremonije, ali i godišnje doba, još nisu stekli objektivni uvjeti za to.
Ozidane polukupole
- Najveći broj džematlija i ove godine će tradicionalno obilježiti blagdan u prostorijama Medžlisa IZ Banja Luka, nekoliko koraka od zidina Ferhadije.
Što se tiče radova, mi smo 99 posto završili šadrvan, česmu, ogradu i kapiju. Ozidane su polukupole, tri kupolice se pokrivaju olovom, a visina munare dostigla je 24,5 metra, tačnije pod samim smo šerefom - govori nam predsjednik Medžlisa IZ Banja Luka Kasim Mujičić.
Upravo je Ferhadija, kao središnji objekt u Banjoj Luci, posebno za vjerske blagdane, doslovno bila mjesto gdje sve počinje i završava se, ali u najljepšem smislu tih riječi. Tako kaže Banjalučanin Zijahudin Smailagić, inače i predsjednik Regionalnog saveza logoraša BiH u Banjoj Luci.
Svima najbliža
- Kažu da ne možeš preskočiti džamiju koja je najbliža tvojoj kući, ali je Ferhadija po tradiciji, svima nama, Banjalučanima, bila najbliža. Nakon klanjanja nismo išli kućama dok ne zastanemo kraj česme, a zatim se izrazgovaramo na bezistanu, odmah uz Ferhadiju - govori nam Smailagić.
Kurbani za sve komšije
Samo na području Banje Luke ove godine uplaćena su 92 kurbana, a značajan broj džematlija privatno se odazvao ovoj dužnosti.
- Uvijek se vodilo računa o tome. Klali smo kurbane za žive ili za mrtve. Prvi komšija nije se smio zaobići, jer u tom slučaju, nikakve koristi. Nikada nismo gledali koje je vjere ili nacije naš komšiluk nego bismo, kao časni muslimani, pružali ruku svima, čak i ako smo do tada možda bili u nekoj vrsti zavade - govori nam Smailagić.
Srušena 1993. godine
Ferhadija je jedno od najvećih dostignuća islamske arhitekture 16. stoljeća u BiH. Izgrađena je 1579. godine, a djelimično su je eksplozivom 7. maja 1993. godine uništili srpski nacionalisti, potpomagani od vlasti Republike Srpske, kao dio provođenja politike etničkog čišćenja Bošnjaka.
Nakon prvog rušenja, isti rušitelji potpuno su je razorili, a zatim fragmente odvozili na gradsku deponiju. Kratko nakon rušenja Ferhadije, koja je i jedna od 16 porušenih džamija 1992-1993 godine na području banjalučkog muftiluka, srušena je i obližnja Sahat-kula. Dan džamija u BiH obilježava se zbog toga 7. maja.
Izvor vijesti: Dnevni Avaz
http://blusrcu.ba/index.php?page=news&op=readNews&id=919&title=Ferhat-pa%C5%A1ina-d%C5%BEamija-u-Banjoj-Luci-S-ljepoticom-na-Vrbasu-sve-je-po%26%23269%3Binjalo-i-sve-se-zavr%C5%A1avalo