Do sada su organizovana dva konkursa, ali nijedan od predloženih radova nije zadovoljio uslove.
Prema riječima Steve Kelečevića, direktora Turističke organizacije grada Banjaluka, teško je pronaći nešto što će predstavljati oko 250.000 ljudi, koliko ih živi u gradu.
"Zvanični suvenir treba da karakteriše duh i tradiciju našeg naroda, kao i privredne, turističke i mnoge druge osobine Banjaluke. Sve to je mnogo teško objediniti. Na posljednjem konkursu bilo je preko 50 radova, ali nismo uspjeli da izaberemo zvanični suvenir", kaže Kelečević.
On je dodao da su prethodna dva konkursa bila javna, a da će naredni biti pozivni, kao i da očekuje da će suvenir biti izabran u narednom periodu.
"Mislim da će se suvenir grada na Vrbasu vremenom nametnuti sam po sebi. Ne smijemo biti isfrustrirani. Zvanični suvenir nemaju ni Atina, Beč ili Zagreb, tako da to nije veliki problem", ističe Kelečević.
Student Jovana Zorić smatra da zvanični suvenir treba da sadrži detalje u vezi sa Vrbasom, Kastelom i Gospodskom ulicom.
"Kada je riječ o suveniru, mislim da on treba da u potpunosti simbolizuje naš grad. Znam da je to teško postići i zbog toga nisam iznenađena što prethodna dva konkursa nisu dala rješenje za ovaj problem. Ipak, mislim da su nezaobilazni tvrđava Kastel, Vrbas i Gospodska ulica u pronalaženju idejnog rješenja", rekla je Zorićeva.
Ona je dodala da se nada da će treći konkurs biti uspješan i da će grad na Vrbasu dobiti zvanični suvenir.
Autor: S. Bundalo