Džanić pušten zbog nedostatka dokaza
31/01/2009 12:06 - BanjaLukauSrcu
Aleksandar Simonović, banjalučki tužilac, zbog nedostatka dokaza pustio je juče......

Aleksandar Simonović, banjalučki tužilac, zbog nedostatka dokaza pustio je juče na slobodu Banjalučanina Enesa Džanića (43), osumnjičenog da je planirao, organizovao i podstrekavao sugrađanina Seada Avdića na paljenje kuće porodice Vukelić u banjalučkom naselju Šeher/Srpske toplice.

MUP RS juče je ujedno potvrdio da su pripadnici banjalučke policije u četvrtak ujutro uhapsili Džanića čija kuća se nalazi neposredno uz porodičnu kuću Milana Vukelića, bivšeg radnika Zavoda za izgradnju Banjaluka (ZIBL), ubijenog u novembru 2007. godine.

"Nakon saslušanja osumnjičenog, tužilac nije stavio prijedlog za određivanje pritvora za DŽ.E., jer nema dovoljno dokaza iz kojih proizilazi sumnja da je počinio krivično djelo zbog kojeg je prijavljen i priveden", saopšteno je juče iz banjalučkog Okružnog tužilaštva.

I dok su inspektori koji danonoćno rade na rješavanju slučaja "Vukelić" u šoku zbog puštanja na slobodu Džanića i tvrde da su dokazi protiv osumnjičenog bili i više nego dovoljni da mu se odredi pritvor, osumnjičeni je nakon 24-časovnog zadržavanja u policijskom pritvoru, te dvočasovnog saslušanja u Tužilaštvu, juče oko 12 časova odšetao kući.

Milan Vukelić ubijen je 6. novembra 2007. godine oko 20.45 u eksploziji bombe koja je aktivirana daljinskim upravljačem ispod njegovog automobila ford fijesta u banjalučkom naselju Starčevica.

U istoj eksploziji teško su povrijeđeni Vukelićevi prijatelji Tomislav Dobrinjac (59) i Slava Pepinović (48).

U rješavanju slučaja "Vukelić" do danas je saslušano više od 130 osoba i obavljeno je 15 pretresa u kojima su pronađeni određeni dokazi koji bi trebalo da otkriju ubicu.

Nedugo nakon ubistva Vukelića, u CJB Banjaluka formiran je zajednički tim sa banjalučkim Okružnim tužilaštvom, a sve kako bi bio riješen slučaj koji je ušao u drugu godinu.

Stručnjaci američkog FBI-ja u istragu ubistva Vukelića uključeni su početkom 2008. godine, kada je dogovoreno da se u njihovim laboratorijama obavi vještačenje pronađenih dokaza.

Stanislav Čađo, ministar unutrašnjih poslova RS, u nedavnom obraćanju novinarima je izjavio da se očekuju pomaci u slučaju "Vukelić" nakon što stručnjaci FBI-ja završe vještačenje pronađenih dokaza u vezi s ubistvom.

Uroš Pena, direktor policije RS, u decembru prošle godine je takođe u nekoliko navrata istakao da policija ima saznanja o mogućim ubicama Vukelića i naručiocima ubistva, te da će slučaj "biti vrlo brzo riješen".

U okviru rješavanja slučaja "Vukelić" pripadnici Specijalne policije MUP-a RS naoružani dugim cijevima 13. novembra prošle godine priveli su Borislava Popovića, vlasnika lokala "Moskva" iz Banjaluke, a protiv njega je podnesen izvještaj zbog sumnji da je u julu 2007. godine prijetio Vukeliću.

U istoj akciji privedeni su Đorđe Ćulum i Aleksandar Macanović, protiv kojih je podnesen izvještaj da su u julu 2007. godine zapalili porodičnu kuću Vukelića u banjalučkom naselju Šeher/Srpske toplice, odnosno da su zapalili Vukelićev auto.

Osuđivan zbog pljački i dilanja

Enes Džanić je banjalučkoj policiji i inspektorima poznat po nizu krivičnih djela još od početka devedesetih godina.

U januaru i februaru 1992. godine Džanić je prvo opljačkao RTV servis, vlasništvo V.H., a nedugo zatim i kafić "Rio", odnijevši robu u ukupnoj vrijednosti od 150.000 maraka.

Iako je optužnica za pljačku protiv Džanića podignuta 1993. godine, banjalučki Osnovni sud presudu je donio tek 5. februara 1999. godine, osudivši Džanića na petogodišnju kaznu zatvora.

Zahvaljujući odredbi koja je nakon ratnih dešavanja u BiH uvrštena u Zakon o krivičnom postupku RS, amnestirani su svi kriminalci koji su počinili "lakša" krivična djela u periodu od 1. januara 1991. godine do 21. decembra 1995. godine. Tako je Džanić po povratku u Banjaluku 2004. godine potpuno oslobođen za pljačke počinjene devedesetih godina.

Osnovni sud u Banjaluci 18. decembra 2006. godine osudio je Džanića na 18 mjeseci zatvora jer je u periodu od januara do septembra 2006. godine prodavao heroin banjalučkim ovisnicima. Okružni sud u Banjaluci je ovu presudu smanjio na 14 mjeseci zatvora u martu 2007. godine.

Banjalučki Osnovni sud između ostalog Džanića je osudio i na nekoliko novčanih kazni, a zabilježen je i određen broj obustavljenih krivičnih postupaka zbog raznih krivičnih djela, jer optuženi jednostavno nije bio dostupan.

Autor: Nikola Morača

Izvor vijesti: Nezavisne

http://blusrcu.ba/index.php?page=news&op=readNews&id=60&title=D%C5%BEani%26%23263%3B-pu%C5%A1ten-zbog-nedostatka-dokaza