Povrede tokom praznika
08/01/2009 06:21 - halva
 
Image Tokom novogodišnjih i božićnih praznika ove godine u stanicu hitne pomoći javilo se dvadesetak pacijenata zbog povreda koje su nastale prilikom korišćenja pirotehničkih sredstava, što je znatno manje nego prošlih godina.


Ovo je rekla portparol banjaučkog Doma zdravlja Dušica Stanković.

Ona je istakla da su zbog nestručnog i neopreznog rukovanja pirotehničkim sredstvima građani uglavnom zadobijali lakše povrede.

- Pacijenti su uglavnom dolazili sa povredama kao što su opekotine, poderotine i povrede šake - naglasila je Stankovićeva.

Upozorenja koja već godinama ljekari i policajci upućuju građanima kada su u pitanju pirotehnička sredstva i njihova upotreba, ipak ne stižu do većine građana.

- Treba povećati kazne za one koji prodaju petarde, jer svake godine u ovo doba pijace i prodavnice preplave prodavci različitih pirotehničkih sredstava - kaže Banjolučanka Marija Vasić.

Sličnog mišljenja je i njen sugrađanin Stevan Đukić koji kaže da su petarde i vatromet veoma opasni za građane, a pogotovo za djecu.

- Vrijeme praznika nije razlog da se na svakom koraku bacaju petarde i pale vatrometi. Djeca smatraju da je to bezopasna zabava i igra, ali to može biti veoma opasno jer se mogu zadobiti teške opekotine lica, ruku i šaka - rekao je Đukić.

Kaže da bi roditelji trebali voditi više računa i zabraniti djeci da kupuju pirotehnička sredstva.

Pirotehniku trgovci smiju prodavati samo osobama starijim od 18 godina, dok će ih mlađi moći koristiti samo u prisustvu roditelja.

U Centru javne bezbjednosti Banja Luka kažu da se kazne za nedozvoljenu upotrebu pirotehničkih sredstava kreću od 300 do 900 maraka, dok se kazne za preduzeća koja se ne budu pridržavala zakona prilikom prodaje kreću od 2.000 do 6.000 maraka.

Paljenje eksplozivnih i pirotehničkih sredstava na mjestima na kojima se uznemiravaju građani strogo je kažnjivo, a njihova upotreba zabranjena je u zatvorenim prostorijama i na mjestima gdje se okuplja veći broj lica.

Petarde, rimske svjećice, rakete, bengalske svjećice i baklje, topovski udari i drugi slični proizvodi mogu da se prodaju do 31. januara ove godine.

Povrede

U stanici hitne pomoći tokom praznika javljali su se pacijenti sa povredama koje su nastale prilikom tuča u alkoholisanom stanju i zbog previše promila alkohola u krvi.

- Imali smo nekoliko intervencija radi povreda koje su nastale prilikom tuča, a neki građani su zbog previše alkohola morali i na infuziju. U hitnoj pomoći 20 osoba je nakon novogodišnje noći primilo infuziju - kaže Stankovićeva.


http://blusrcu.ba/index.php?page=news&op=readNews&id=27&title=Povrede-tokom-praznika