Tamo gdje smo se prošli put zausta-vili podsjećanjem na otimanje nesr-pske imovine,otimači ni do danas ni su promijenili navike,naprotiv oni tu imovinu kroz njihove'legalne'zak one knjiže na sebe,i na taj način su došli da70%Bosne pripada RS-u.
Doduše to je danas tako sve dok ne pokucamo na vrata Evrope, a onda će knjige starosla-vne kazati šta je čije u Banjaluci, ali i to da je na ovom području oko Ferhadije džamije čaršija živjela svoj svakodnevni život sve do kraja Drugog svjetskog rata.....
Doduše to je danas tako sve dok ne pokucamo na vrata Evrope, a onda će knjige starosla-vne kazati šta je čije u Banjaluci, ali i to da je na ovom području oko Ferhadije džamije čaršija živjela svoj svakodnevni život sve do kraja Drugog svjetskog rata, a onda je 10- 15 godina nakon tog rata pod najezdom gradske komunističke vlasti nestalo najpoznatijih građevina Bezistana, nešto kasnije Haništa od kojeg su ostali samo tragovi građevina koje gledate o čemu je sa ushićenjem kazivao nedavno preminuli Edhem Džabić svjedok vre-mena nestajanja banjalučkog Bezistana.''Zbog čega je srušen ovakav objekat koji je u ma-lom podsjećao na Kapali ili Baš čaršiju za to nema nikakvog opravdanja, jer da je među turističkim djelatnicima bilo pameti, Bezistan bi zajedno sa Ferhadijom bio jedina desti-nacija na ovom području gdje bi svraćali brojni turisti iz cijele Evrope. Pogotovu, što su na području Haništa, Bezistana i dućana oko džamije radili vrsni majstori svojih zanata, remenari, obućari, sahadžije, kazandžije, stolari, tapetari, pekari, krojači, brijači, nanulari, jorgandžije, vunovlačari, kuhari, slastičari, ćevabdžije, čurčije, handžije, majstori za kalu-pljenje fesova i svih drugih zanimanja koje je čaršija nudila.Bezistan je nekoliko puta go-rio i ponovno se u visinu dizao a među obnoviteljima je bio hadži Jusuf-aga Šibić.On je u neposrednoj blizini Bezistana sagradio Medresu koja je nosila njegovo ime i izdržavana je od zakupnina dućana iz Bezistana. S druge strane tog prostora u blizini Ferhadije sag-radio je han-konačište, na mjestu gdje se danas nalazi Drava te je sve te objekte uvakufio i prenio vlasništvo na Islamsku zajednicu. Pet godina nakon obnove 1878. Krajiška vojs-ka zapalila je Bezistan, te mu je nakon opravke Hamid Husedžinović upravitelj Vakufa promijenio izgled čiji se sadržaj uklapao u ambijent dvije stotine dućana i kao takav je ostao sve do rušenja šezdesetih godina prošlog stoljeća. Do pred sami Drugi svjetski rat Husedžinovići su posjedovali svoj han na čijim je temeljima između dva svjetska rata sagrađen objekat MUP-a ili UDBE i na tom mjestu ostao je sve do zemljotresa 1969. Jedno vrijeme tu su stajale biste narodnih heroja u malom i vrlo lijepom parku ružičnja-ku, nakon čega je sva ta ljepota uništena i umjesto ruža prije nekoliko godina nikla je no-va crkva koja tu nikada nije bila.
VIDEO:
No kako ni 5% sadašnjeg stanovništva ali i Evrope neće da zna da su ovdašnje vlasti osim posljednjih ratnih zločina nad nesrbima Banjaluke od 1945. izvršili klasični urbicid nad gradom i njenim građevinama, pa evo prilike da se čuje glas istorije. A on kazuje da su nakon Drugog svjetskog rata porušene sve ove džamije:U Novoseliji na mjestu Mustafa- pašine i hadži Firuzove džamije više nema njihovih trago-va. Rušenjem Ilidžanske Musale i džamije na tom mjestu jedno vrijeme je djelovala ško-la, da bi kasnije taj lokalitet prešao u privatne ruke i na istom gledate objekte bazena novog vlasnika. Na drugoj obali Vrbasa u Gornjem Šeheru ovo je fotografija Careve džamije i jedini tragovi postojanja je njen temelj pored visećeg mosta. Osim foto-grafija, nema više tragova ni Osman-šahovoj ni Kubadaginoj džamiji koja nije nikome smetala jer je do poslije rata stajala na kamenu kojeg gledate. Isti slučaj je sa Hadži Bab-inom džamijom na Hisetima, gdje se još jedino nalaze tragovi nekoliko starih nišana, dok je na temeljima Medreske džamije izgrađena velika stambena zgrada.Dvije ulice iza Crne kuće što se vidi na fotografijama bila je Simidija džamija sa velikim haremom na čijim su mezarima izgrađene policijske zgrade, dok je obližnji objekat Mekteba pod čudnim okol-nostima prešao u ruke privatnika i evo šta danas piše na tom zdanju. Preko Vrbasa odmah niže gradskog mosta nalazila se Talina ili Sukija džamija neobičnog izgleda sa dućanima u donjem dijelu objekta, dok se na spratu nalazio klanjački prostor.
Danas se na tom nac-ionalizovanom mjestu nalazi baraka mjesne zajednice, hotel i još nekoliko novosagrađen-ih čvrstih objekata. Na lokalitetu velike Mejdanske džamije i još većeg mezarja izgrađen je dječiji vrtić i veliko stambeno naselje, tako da su od svih tih starina danas ostala samo dva nišana a dva su nedavno polomljena, sve dok i oni ne budu zasmetali opštinskim vla-stima. Od nekadašnje Kul Mahalske džamije ostali su samo tragovi porušenih grobnih obilježja na kojima ovdašnji vandali treniraju rušilačke vještine. Ne treba zaboraviti da su u tom periodu na području Trapista porušeni značajni objekti samostana ali i za to doba jedine hidrocentrala u vlasništvu Trapista, tako da ni u kom slučaju ne stoji teza ovdašnj-ih spisatelja i političara ''kako osim Ferhadije i donekle Arnaudije džamije, svi ostali ob-jekti bili su beznačajni, bez ikakve istorijske vrijednosti, jer nam Turci kako ovdje nazi-vaju Bošnjake nisu ništa dobro donijeli, zato što su znatno više rušili nego gradili'' No zahvaljujući brojnim pisanim tragovima o pravim rušiteljima više u narednim emisijama.