Adil Medić o dešavanjima u zloglasnom logoru Vukelić priznao da su u Manjači zarobljeni civili
02/09/2012 14:28 - Administrator
Nekadašnji aktivista banjalučkog "Merhameta" Adil Medić jedan je od prvih humanitarnih radnika koji je ušao u zloglasni logor Manjača, 18. juna 1992. godine, i posjetio bošnjačke i hrvatske zatočenike. Medić je kasnije i sam zapao u srpske kazamate, gdje je proveo skoro 11 mjeseci nakon što je 1995. uhašen zajedno s cjelokupnim rukovodstvom "Merhameta" Banje Luke, Prijedora i Sanskog Mosta.
Tri štale
Medić je prekjučer u Hagu svjedočio protiv zločinca Ratka Mladića. Zbog nedoličnog ponašanja tokom Medićevog izlaganja Mladić je otjeran iz sudnice. Ranije je Medić svjedočio i na suđenju generalu Momiru Taliću o zločinima u logoru Manjača.
Delegacija "Merhameta" obišla je tog 18. juna 1992. zatočenike koji su bili smješteni u tri velike štale. U jednoj od njih bilo je čak 90 posto ljudi iz Ključa i iz Sanice koje je Medić poznavao.
- Vani smo se susreli s predstavnicima logoraša, iz sve tri štale po sedam ljudi. Među njima je bio i profesor Omer Filipović. On je bez straha govorio o tome šta se događa u logoru. Sutradan sam napisao izvještaj u kojem sam naveo da Omer neće ušutjeti dok ne nastrada. Tako je i bilo. Ubijen u noći sa 5. na 6. avgust. Tada je ubijen i Esad Bender - prisjeća se Medić u razgovoru za "Dnevni avaz".
Trenutak slabosti
Naš sagovornik dodaje da je 6. avgusta bio u logoru Manjača. Osjetio je u zraku čudnu atmosferu. Potražio je pukovnika Milutina Vukelića i našao ga pod jednim drvetom.
- Vukelić je, vjerovatno u trenutku slabosti i pod dojmom da su prethodne noći ubijeni Filipović i Bender, pokazujući rukom prema logoru, meni tada rekao: "Ovdje nema ni 200 onih koji imaju nekakve veze s vojskom i politikom." Tako je pomoćnik generala Momira Talića priznao da su u logoru Manjača zatočeni civili, a ne i ratni zarobljenici - kaže Medić i dodaje da je, zahvaljujući intervenciji "Merhameta", 10. jula iz Manjače izvedeno 105 logoraša.
Pored tri prazna kreveta, morao spavati na podu
Hapšenjem čelnika "Merhameta", kojima se spočitavala navodna špijunaža, srpske vlasti željele su ukinuti "Merhamet" i zastrašiti preostale Bošnjake u Banjoj Luci kako bi i oni napustili svoje domove. Adil Medić, inače koautor knjige "Torture u ratu u Bosni i Hercegovini - 1992-1995", opisuje čak 82 oblika torture.
- Recimo, ja sam jedno vrijeme bio u sobi s dvojicom srpskih oficira. To je bila jedina soba koja je imala krevete. Njih dvojica su spavala na po jednom krevetu, tri su kreveta bila prazna, a ja sam morao spavati na podu - opisuje, između ostaloga, Medić.
Izvor vijesti: Dnevni Avaz
http://blusrcu.ba/index.php?page=news&op=readNews&id=1044&title=Adil-Medi%26%23263%3B-o-de%C5%A1avanjima-u-zloglasnom-logoru-Vukeli%26%23263%3B-priznao-da-su-u-Manja%26%23269%3Bi-zarobljeni-civili